single

Tanie zakupy spożywcze – jak to robić?

Ceny produktów spożywczych w ostatnich miesiącach rosną taniej niż moglibyśmy przypuszczać. Coraz częściej musimy rezygnować ze zwyczajowo wybieranych produktów na rzecz ich tanich zamienników. Często zamienniki są produktami mniej zdrowymi o gorszej jakości. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, aby nie rezygnować z ulubionych produktów oraz jeść tanio i zdrowo.

W jaki sposób robić robić tanie zakupy?

Wybieraj świeże warzywa i owoce

Produkty mrożone, lub przetworzone są o wiele droższe niż świeże warzywa i owoce. Jedyną ich zaletą jest zaoszczędzanie czasu przy przygotowywaniu posiłków. 

Wybieraj sklepy, gdzie produkty są tanie

Postaraj się porównać ceny w  kilku sklepach tych samych produktów spożywczych. Być może w okolicy wybieranego przez Ciebie sklepu jest inny, w których produkty są o wiele tańsze?

Porównuj stosunek ceny do masy produktu

Często lepiej kupić większe opakowanie, które wystarczy na dłużej. Należy zwracać uwagę na przelicznik ceny za 100 gramów produktu lub 1 kilogram i wybierać najtańsze artykuły.  

Oszczędne zakupy spożywcze

Nie sugeruj się atrakcyjną etykietą i opakowaniem

Lepiej nie brać po uwagę ekskluzywnej nazwy, opakowania czy etykiety. Zawsze jednak sprawdzaj skład produktu, który pomoże Ci ocenić czy jakość produktu jest współmierna do wyglądu opakowania i ceny. 

Nie rób zakupów na pamięć

Często zapamiętane przez Ciebie ceny wybranych produktów oraz stosunek ich ceny do masy mogą być zmienione przez producentów. Wybierając stale te same produkty, nie zwracając jednocześnie uwagi na inne artykuły można nie skorzystać z promocji i korzystnych cen nowych marek.

Zapoznaj się z promocjami i gazetkami

Dzięki nim można kupić większe zapasy żywności, które i tak kupilibyśmy w normalnej, regularnej cenie. Sprawdzaj jednak termin przydatności do spożycia, aby zrobione zapasy nie uległy zepsuciu. 

Rób zakupy rzadziej ale w większych ilościach

Często sklepy oferują produkty w niższych cenach, jeśli dokonujemy zakupów w większej ilości. Jest to również sposób na ograniczenie czasu i benzyny.