single

Zakupy spożywcze - zrób to z głową

Codzienne wydatki na jedzenie w skali miesiąca stanowią ogromną część posiadanych środków. Warto poznać sposoby na zminimalizowanie tych wydatków. 

Zgodnie z przeprowadzanymi statystykami na jedzenie wydawane jest nawet 50% posiadanych dochodów. Tę kwotę można zdecydowanie pomniejszyć, należy znać jedynie sposoby, które to umożliwiają. 

Podstawa to planowanie

Pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad wydatkami jest notowanie wszelkich wydatków poniesionych na zakup jedzenia. Należy w tym celu wyszczególniać poszczególne grupy produktów, jeżeli to możliwe można dokonywać bardzo szczegółowych notatek. Dodatkowo warto prowadzić ewidencję kwot wydatkowanych na jedzenie poza domem. Zachowanie większej precyzji pozwala na dokładniejsze oszacowanie możliwej do osiągnięcia oszczędności. Podsumowanie powinno być wykonane po miesiącu lub po dwóch. Z pewnością znaczna część wydatków z pewnością przekroczy wyobrażenia. 

Dokonanie dokładnej analizy, pozwala na zdobycie obrazu posiadanych nawyków żywieniowych. Obiektywne spojrzenie na te kwestie, pozwala na obiecującą zmianę przyzwyczajeń a tym samym na znaczną oszczędność w przyszłości. 

Zaprezentowane poniżej przykłady pozwolą na racjonalne wykonywanie zakupów:

Mniej słodyczy

Rezygnacja z kupowania słodyczy to sposób na utrzymanie zdrowia a także na oszczędność. Mniejsza ilość słodyczy ograniczona jedynie do niedzielnej przekąski oraz suszonych owoców, pozwala na oszczędność 80 zł. 

Unikanie fast foodów

Samodzielne przygotowywanie posiłków to podstawowy krok do kreowania oszczędności. Warto zabierać je ze sobą na wyjścia do szkoły, pracy.

Regularne picie wody

Ograniczenie słodkich napojów

Najwięcej zdrowia organizmowi dostarcza picie wody. Stosowanie słodkich zamienników, nie tylko zwiększa wydatki, ale także powoduje znaczne szkody na zdrowiu. Warto zrezygnować z owocowych jogurtów na rzecz tych naturalnych. W celu uzyskania pożądanego smaku można wymieszać go z owocami lub bakaliami. 

Przemyślane, mniejsze zakupy

Kiedy zbyt duża ilość jedzenia ląduje w śmietniku, warto dokonywać mniejszych zakupów, żeby uniknąć marnowania pożywienia.

Tylko zdrowe posiłki

Przestrzeganie zaleceń dietetyków dot. kwestii jedzenia wcale nie muszą powodować większych wydatków niż spożywanie gotowych dań, co więcej ostatecznie kreują znaczne oszczędności.

Unikanie kupowania kawy w kawiarni

Codzienne picie kupionej kawy to znaczny wydatek w skali miesiąca. Lepiej sprawdza się zakup kubka termicznego, który pozwala na spożywanie ciepłej kawy poza domem. 

Zakupy muszą odbywać się z listą zakupów

Przestrzeganie wypisanych produktów, zmniejsza ryzyko kupienia nie tylko słodyczy ale także produktów, które są już w domu.